534 963 660 ul. Grudziądzka 25B, 87-200 Wąbrzeźno

Leczenie endodontyczne czyli leczenie kanałowe

Staramy się, aby wizyta dziecka w naszym Gabinecie była zapamiętana jako miłe wydarzenie w jego życiu. Pierwsza wizyta jest zazwyczaj wizytą adaptacyjną, która ma na celu zapoznanie się dziecka z Gabinetem oraz oswojenie z nową sytuacją i nowymi osobami, którymi są lekarz i asystentka. Takie wizyty są przez dzieci postrzegane jako przygoda i coś nowego i nietypowego. Na pierwszej wizycie czasem wykonuje się proste zabiegi fluoryzacji zębów mlecznych lakierem zapobiegającym powstawaniu próchnicy.

Obecnie wiele zębów, które jeszcze nie tak dawno były skazane na usunięcie możemy leczyć i uratować.

Jest to możliwe dzięki wąskiej dziedzinie stomatologii zwanej endodoncją. Leczenie endodontyczne jest powszechnie zwane leczeniem kanałowym. Leczenie kanałowe w dużym uproszczeniu polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory i systemu kanałowego korzeni zębów, mechanicznym i chemicznym opracowaniu tego systemu, a następnie szczelnym wypełnieniu materiałami specjalnie do tego celu stworzonymi.

Zainfekowana miazga jest niebezpieczna dla samego zęba, a także dla całego organizmu. Bakterie wędrując z krwią wpływają negatywnie na stawy, serce, nerki i inne narządy. Taki stan wymaga natychmiastowego leczenia endodontycznego. Kluczem do sukcesu leczenia kanałowego jest mechaniczne i chemiczne oczyszczenie i poszerzenie kanałów korzeniowych na całej ich długości. Jest to możliwe dzięki specjalnie do tego celu stworzonym narzędziom kanałowym. Mechaniczne opracowanie systemu kanałów korzeniowych jest wspomagane obfitym płukaniem kanałów środkami chemicznymi.

Etapy leczenia:

  • Diagnoza na tym etapie wykonujemy zdjęcia RTG (techniką cyfrową). Oceniamy stan zniszczenia tkanek zęba, liczbę korzeni, przebieg i szerokość kanałów korzennych każdego zęba.
  • Usunięcie próchnicy z korony zęba. Dokładnie oczyszczamy ząb odsłaniając ujścia kanałów korzeniowych.
  • Oczyszczanie zakażonych kanałów z bakterii. Usuwamy zakażoną miazgę a następnie bakterie ze ścian kanałów korzennych.
  • Szczelne wypełnienie. Puste i zdezynfekowane kanały wypełniamy materiałem zabezpieczającym je przed ponownym wniknięciu bakterii. Po wypełnieniu kanałów wykonujemy zdjęcie RTG
  • Trwała odbudowa. W zależności od wskazań zakładamy kosmetyczne wypełnienie kompozytowe lub dokonywana jest protetyczna odbudowa zęba
ul. Grudziądzka 25B
87-200 Wąbrzeźno